Vérszerinti szüleikkel ünnepelhettek a letenyei és nagykanizsai gyermekotthonokban
A Nagykanizsai Gyermekotthonban élő gyermekek, fiatalok és vérszerinti szüleik integrációs programja című projektre közel 19 millió forintot nyert el a Zala Megyei Gyermekvédelmi Központ(ZMGYK). Az Új Magyarország Fejlesztési Terv - TÁMOP által finanszírozott program két éven át tartott, melynek projektzáró rendezvényére január 17-én (pénteken) került sor a kanizsai Honvéd Kaszinóban.
Billege Imréné a ZMGYK igazgatója a programot ismertetve többek között szólt arról, hogy sikerült életszerűbb együttműködést kialakítani a gyermekek, a nevelők és a vérszerinti szülők között, amely a személyes tapasztalatokon és az átélt élményeken keresztül valósult meg, ugyanakkor a nagykanizsai és a letenyei szakellátásban dolgozó szakemberek is új ismeretanyaghoz juthattak.
Boáné Pintér Erzsébet, a a letenyei lakásotthon hálózat irányítója, a program szakmai vezetője elmondta: az elhanyagoló szülői magatartás, a szülők alkalmatlansága, az antiszociális családi közeg, a súlyosan megromlott szülő-gyermek kapcsolat, a nem megfelelő baráti társaság, ergo a csavargás, iskolakerülés a gyermekek beutalásának okai. Mindezek miatt a gyerekek eleve óriási hátrányból indulnak a való életben. Ezért is volt szerencsés a pályázati támogatás, melynek köszönhetően például több mint másfél évig egyéni terápiás foglalkozásokon is részt vehettek a gyerekek. A vérszerinti szülőkkel való közös program egy évig tartott, amely során nemcsak önmaguk erősségeivel ismertették meg őket, hanem érzelmi intelligenciájuk, kommunikációjuk fejlesztése révén közelebb kerültek gyermekeikhez is.
A szülőket sikerült "becsábítani" a gyermekotthonokba, ahol hat alkalommal családi napok keretén belül gyermeknapokra, karácsonyi ünnepségekre, anyák napjára és kézműves foglalkozásra látogatthattak el. Mindez azért is volt hasznos, mert ezáltal is sikerült leküzdeni szorongásukat a nevelési színterekkel szemben. Tavaly négynapos kistolmácsi nyári táborozáson is részt vehettek a nagykanizsai gyermekotthon, a nevelőszülői hálózat és a letenyei lakásotthon gyermekei, amely annyira fantasztikusra sikerült, hogy a gyermekek kérték, azt az idén újra ismételjék meg - mondta a letenyei szakember.
A projektzárón érdekes előadást tartott Bodrogi Rita pszichológus, Bernáth Ildikó pszichológus, akik többek között szóltak az érzelemszabályozás, a konfliktus- és stresszkezelés fontosságáról, hasznosságáról is.
A budapesti Ammerné Nagymihály Emília - egy hasonló jellegű intézmény igazgatója - közoktatási szakértő záró előadása során fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy ha már a labilis szülői háttérből érkeznek a gondozott, nevelt gyermekek, akkor a jól felkészített nevelők ne kérjenek tőlük bonyolult feladatokat. Ha kérnek valamit a gyerekektől, akkor az legyen egy feladat, amit viszont kérjenek számon, ellenőrizzék le. Ha valamit kérünk a gyermektől, vegyük fel vele a szemkontaktust és például fogjuk meg a vállát és a nevelői kérés nem fog süket fülekre találni - fogalmazott előadása során a szakértő.