Gyermekkorban elengedhetetlen a megfelelő cipő!
Az első lépésektől kezdve nagyon fontos, hogy megfelelő méretű és minőségű gyermekcipőt adjunk a gyermekünk lábára, ellenkező esetben még felnőttkorára is kihathat a nem megfelelő cipők viseléséből eredő lábprobléma. De milyen egy megfelelő gyerekcipő és hogyan ismerjük fel, hogy baj van?
Ilyen cipőt válasszunk gyermekünknek
Az ideális gyermekcipő legfőbb jellemzői, hogy rugalmas talppal rendelkezik, amely nem csúszik, ugyanakkor könnyű, a lábbeli pedig rendelkezik kéreg-résszel, amiről legkönnyebben úgy győződhetünk meg, ha a sarok fölötti résznél összenyomjuk a cipőt. Ha puha, akkor valószínűleg nincs benne kéreg, ha kemény, akkor rendelkezik vele. Ez a rész biztosítja, hogy a boka egyenesen álljon, ne dőljön egyik irányba sem, és a gyermeknek ezzel stabil lesz a járása. Anyag legyen természetes bőr, a legjobb, ha a belső része is az, így megfelelő szellőzést biztosít, nem izzad bele könnyen a gyerekláb. A gyerekcipő esetében nagyon fontos, hogy ne legyen se túl kicsi, se túl nagy, és az elülső része kellően tágas legyen, ne szorítsa a kicsi, ám sokszor széles lábfejeket.
Sok szülőben felmerülhet a használt lábbeli kérdése is, vagyis, hogy egy jó minőségű, ám használt gyerekcipő alkalmas-e a gyerekek lábára, mondván, úgyis csak egy szezont bírnak ki a cipőcskék, hiszen gyerekeink nagyon gyorsan kinövik azokat. Erre a kérdésre a válasz nemleges, hiszen egy használt cipő mindig magán viseli az első használója „nyomait”, vagyis a cipők minden esetben az adott lábhoz alakulnak, és ezzel nem megfelelő tartásra késztetik a második vagy harmadik viselője lábait.
Lúdtalp vagy sem?
A legtöbb szülő sokszor kétségbeesetten szembesül vele, hogy gyermeke lúdtalpas, ám ez a legtöbbször vaklármának bizonyul. Abban az időben, amikor a gyermek megtanul járni, még túl nagy súly nehezedik a lábfejére, ami miatt bokasüllyedéshez, lúdtalphoz hasonló tüneteket produkál. Meg fogjuk látni, hogy mindez csak átmeneti jelenség, amit a láb erősödésével a legtöbb esetben kinő gyermekünk. Ha a probléma megmarad, és továbbra is úgy látjuk, hogy lúdtalpas a gyermekünk, vagy sarka túlzottan befelé dől, akkor forduljunk szakemberhez, ortopéd szakorvoshoz! Ő valószínűleg szupinált cipőt fog javasolni, amely kialakításának köszönhetően megtartja a gyermekünk talpának középső részét, így a cipő viselésével és rendszeres láberősítéssel kinőhető a lúdtalp. Súlyosabb esetekben vagy ha a gyermekünk túlsúlyos, akkor gyógycipő felírására is sor kerülhet, mindez annak érdekében, hogy korrigálásra kerüljön a kezdeti probléma. A gyógycipő ma már nem ormótlan ortopéd cipőt jelent, kialakítása teljesen hasonlít bármely más cipőhöz, csak megerősített belső rsszel rendelkezik, mely a bokát kényszeríti a helyes tartásra.
Fontos, hogy kezeljük
Az időben felismert lúdtalp vagy bokasüllyedés, és az ezzel egyidőben elkezdett láberősítés valamint korrekció nagyon fontos a későbbi, akár felnőttkorra is kiható mozgásszervi problémák kiküszöbölése érdekében. A rosszul megválasztott gyermekcipők vagy a kezeletlen lúdtalp még felnőttkorban is okozhat gerinc-, hát, láb- vagy térdproblémákat, hiszen ilyenkor a járás nem megfelelő, és a teher sem a megfelelő ízületeket terheli, ami deformitásokhoz, súlyosabb esetekben tartós elváltozásokhoz és fájdalmakhoz vezethet.
Így minden szülő figyelmébe ajánljuk, hogy ne a gyerekcipőn spóroljanak, még akkor sem, ha ez évről-évre, sőt évszakról évszakra jelentős mértékben terheli meg a pénztárcát.