Harlekinkatica harapdálta össze a kislány arcát
Egy három hónapos kislány arcát harapta meg egy harlekinkatica, miközben az apróság a teraszon szundikált. A furcsa eset a szlovákiai Csöllén történt, a kisbaba arcán lévő katicát az anya fotózta le, aki meglepetten vette észre, hogy az Ázsiában őshonos, de Európában rendkívül gyorsan elszaporodott harlekinkatica harapdálta össze Dianka arcát.
Szakértők szerint ritka jelenség ez, viszont ismerőseink közül például Letenyén is a katicainvázió szeptember-októberi időszakában többen jelezték, hogy megcsípte őket a harlekinkatica.
"A harlekinkatica nagyon falánk és hatékony ragadozó, a levéltetvek elleni biológiai védekezés céljából először az USA-ba, majd több nyugat-európai országba behurcolták.
Nemcsak falánk, de sokkal mozgékonyabb és agresszívabb is, mint az őshonos európai katicafajok, melyeket könnyűszerrel kiszorít élőhelyükről, ezért a harlekin ma már több gondot okoz, mint amennyi hasznot hajt. Magyarországon 2008 februárjában találták először, s mára igen elterjedt. A kétpettyes katicához hasonlóan a fák lombkoronájában él, ezért erre a fajra különösen nagy veszélyt jelent.
A harlekinkatica egyik legnegatívabb gazdasági hatása a szőlő- és bortermelésben jelentkezik.
A harlekinkaticák behúzódnak a szőlőfürtökbe a bogyók közé, és a szüretkor is a bogyók között maradnak. A must préselésekor a katicák keserű testnedvei (ezek közül is a 2-izopropil-3-metoxipirazin(IPMP) nevű vegyület) a mustba kerülve földimogyoróra, csípőspaprikára és spárgára emlékeztető íz- és illatanyagokkal rontják a must minőségét." - írja a Wikipédia.
(Fotó: cas.sk)