Hogyan zajlik egy szürkehályog műtét?
Talán érdemes azzal kezdenünk, hogy miről lehet felismerni a szürkehályog problémát. Amennyiben homályos a látásunk, elhalványuló színeket látunk, káprázik a szemünk, rossz az éjszakai látásunk, kettőslátást tapasztalunk, illetve a szemüveg vagy a lencse dioptriája gyakorta változik, akkor szinte biztos, hogy szürkehályogunk van. A tünetek észlelésekor érdemes azonnal felkeresni az orvost további kivizsgálás céljából.
Pontosan mit is jelent a szürkehályog?
A szürkehályog a szemlencse elhomályosodását takarja. A szemünk fénytörésében kiemelkedő szerepe van a lencsének, hiszen emiatt láthatunk közelre és távolra is élesen. A betegség kialakulása közben a látás folyamatosan egyre homályosabbá válik. Ekkor szükségessé válik a műtét, mely során egy speciális műlencsét ültetnek be. Ez a betegség nem visszafordítható, csak műtéti úton szüntethető meg.
Milyen előzetes vizsgálatokra számíthatunk, hogyan készüljünk?
Egy szürkehályog műtétnél az előzetes vizsgálatok fontosságát sem szabad figyelmen kívül hagyni. Az előzetes vizsgálatok során egy részletes szemvizsgálatot végeznek. Felmérik a hályog állapotát és azt, hogy egyéb más szemészeti betegséggel küzdünk-e. A felmérés után megállapítják, hogy melyik lencse az, amelyik tökéletes látást biztosíthat a továbbiakban. A megfelelő lencse kiválasztását korszerű számítógépes technológiával végzik. A műtétre és a vizsgálatokra magunkkal kell vinnünk a régi szemüveget, a korábbi leleteket, ha esetleg bármilyen egyéb betegségünk van akkor annak is a zárójelentéseit. Vizsgálat előtt 3 héten keresztül tilos viselni a kemény kontaktlencsét, a lágylencsét pedig 4 napig. A vizsgálatokat pár óra alatt elvégzik, hiszen pontos időpontra érkezünk. A vizsgálatra érdemes kísérőt magunkkal vinni, hiszen pupillatágítót fognak adni. Milyen vizsgálatokra számíthatunk? Látásélesség vizsgálatra, amely megmutatja, hogy mennyire látunk jól. Pupillatágításos vizsgálatra, amely során az orvos a szemfeneket vizsgálja meg és megkeresi az esetleges károsodásokat. Szemnyomásmérésre, amely során egy eszközt használva mérik meg a szem belső nyomását. Ezeken felül még elvégzik az EKG vizsgálatot, néznek egy vérképet és vizeletvizsgálatot is végeznek.
Hogyan tervezik meg a lencsét?
Amennyiben alkalmasak vagyunk a műtétre, úgy a műtét előtt megtervezik a beültetendő lencsét. A tervezés egy ultrahangos vagy optikai vizsgálat, amelynek eredménye segít megállapítani, hogy milyen lencsére lesz szükség.
Hogyan zajlik a műtét?
A műtét csupán 10 percet vesz igénybe és semmilyen fájdalmat nem fogunk tapasztalni. Érzéstelenítésre szemcseppeket használnak, amely maximum egy kicsit kellemetlen lehet, de semmiképpen sem fájdalmas. A műtétet ultrahang segítségével végzik. Eltávolítják a szemlencsét úgy, hogy az ultrahanggal apró darabokra törik. Ezután már csak az új lencsét helyezik be, amely a későbbiekben a jó látást fogja biztosítani.
Mire figyeljünk műtét után?
Azonnal a műtét után nem lehet hazamenni, hiszen 1-2 órát pihenni kell. Ha nem tapasztalnak műtét utáni komplikációt akkor hazamehetünk. Másnap elvégzik az 1 napos kontroll vizsgálatot majd 2 hónap múlva a következő kontroll vizsgálatot. Ekkor megnézik a látásélességet. A két vizsgálat után már csak az éves szemészeti szakvizsgálatokra szükséges eljárni.