Kiemelkedő külföldi vendégforgalom az év első négy hónapjában
Kiemelkedő külföldi vendégforgalom az év első négy hónapjában
Közel 9 millió vendégéjszaka adatait küldték be a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba a hazai szálláshely-szolgáltatók az év első négy hónapjában. Ez 3%-os forgalomnövekedést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest. Az országos átlag emelkedése mellett a nemzetközi vendégforgalom is erős lendületet vett. A januártól áprilisig tartó időszakban 15%-kal több vendégéjszakát töltöttek el hazánkban a külföldi turisták, míg a fővárosi forgalom 22%-kal szárnyalta túl a 2022-es eredményeket. Hazánk nemcsak az európai országok utazóinak körében volt népszerű, a távoli piacokról is egyre többen fedezték fel az országot.
Pozitívan indult az év első négy hónapja a turisztikai szektorban a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai szerint. Januárban 20%-kal magasabb volt a forgalom a szálláshelyeken, mint egy évvel korábban, és februárban is 3%-os emelkedés volt tapasztalható. A márciusi kisebb visszaesés után áprilisban ismét a tavalyi értékek felett alakult a vendégéjszakák száma.
(A Gyulai vár. Fotó: MTÜ)
Április végéig összesen 4,6 millió vendégéjszakát töltöttek a külföldi turisták magyar szálláshelyeken. Az Egyesült-Királyságból 38%-kal, míg Németországból közel negyedével többen látogatták meg Magyarországot, mint tavaly ilyenkor. Innen Berlinből érkeztek hozzánk a legtöbben, és sok vendéget köszönthettünk Münchenből és Hamburgból is. A német és brit utazók számának növekedése azért is fontos, mert ők költötték a legtöbbet itt tartózkodásuk során. Olaszországból kétszer annyi turistát fogadtunk, és a Romániából érkezők is 20%-kal több éjszakát töltöttek nálunk az év első harmadában, mint egy évvel korábban.
(Sziklamászás Budapest környékén. Fotó: MTÜ)
Az Európán kívüli, távolabbi piacokról még ennél is nagyobb fellendülés volt tapasztalható az NTAK adatai alapján. Ezek közül kiemelkedik a kínai turisták számának intenzív növekedése. Ebben jelentős szerepet játszott, hogy áprilisban megindulhattak az első csoportos, immár célzottan csak Magyarországra irányuló, 8 éjszakás beutazások Kínából. Így a kínai vendégforgalom közel háromszorosára nőtt 2022 áprilisához képest.
Az NTAK adataiból hasonló tendencia látszik Budapest esetében is, ahol a fő küldőországok mindegyikéből jelentős növekedést mutatnak a számok. Számottevő volt a bővülés Olaszországból és Izraelből. Innen érkezett a legidősebb vendég: egy 104 éves izraeli férfi, aki a főváros felfedezése miatt utazott hazánkba. Az olasz és izraeli bővülés mellett több mint negyven százalékos volt az emelkedés az Egyesült Királyságból, az Egyesült Államokból és Spanyolországból is.
(Népszerű a vadvízi evezés is. Fotó: MTÜ)
Sok külföldit köszönthetett a vidéki Magyarország is. Körükben kiemelkedően népszerű volt a Gyula és térsége turisztikai térség, ahol 60%-kal nőtt a külföldi vendégek száma. Gyula városán túl még Hévízen, Győrben és Bükön is erőteljes volt a külföldi vendégéjszakák számának emelkedése.
A tavasz a magyarok körében is minden korosztályt útnak indított. A belföldi utazók különösen a Budapest környéke és a Gyula és térsége turisztikai térségeket keresték fel szívesen. Az NTAK-nak köszönhetően az is látható, hogy a hazai települések közül legnagyobb mértékben Gyöngyösön növekedett a belföldi éjszakák száma az első négy hónapban, ami 40%-kal több látogatót vonzott. Ezt követően Visegrádon, Tapolcán, Veszprémben és Cserkeszőlőn volt kétszámjegyű, több mint 10%-os emelkedés - értesült honlapunk a Magyar Turisztikai Ügynökségtől.
A Magyar Turisztikai Ügynökség
A turizmus Magyarország stratégiai fontosságú ágazata. 2022-ben mintegy 100 ezer vállalkozás működött ezen a területen, amelyekben több mint 400 ezer munkavállaló dolgozott. Tavaly 14 millió vendég közel 40 millió vendégéjszakát töltött a hazai szálláshelyeken, az ágazat a GDP mintegy 12 százalékát állította elő. A turizmus versenyképességének erősítése érdekében jött létre 2016-ban a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ), a turisztikai ágazat kormányzati szervezete. Feladata a turizmusfejlesztés irányítása, stratégiájának meghatározása, a hazai és a küldőországokban folyó szakmai munka koordinációja, az országmárka fejlesztése, belföldi és nemzetközi kommunikációs és értékesítési kampányok lebonyolítása. Az MTÜ a hazai szakmai szervezetekkel együttműködve végzi feladatát, növeli Magyarország turisztikai versenyképességét, és aktívan hozzájárul ahhoz, hogy országunk még vonzóbbá, élményekben gazdagabbá váljon mind a külföldi, mind a belföldi utazók számára. Stratégiai cél, hogy hazánk Közép-Európa vezető turisztikai desztinációjává váljon, valamint, hogy az ágazat GDP-hez való közvetlen és közvetett hozzájárulása 2030-ra 16 százalékra növekedjen.
További információ: igyutazunk.hu
(Hazánkban népszerűek a kötélpályák is. Fotó: MTÜ)
A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ
A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) egy, a Magyar Turisztikai Ügynökség által 2019-ben létrehozott digitális, adatalapú döntéstámogató rendszer, amelynek célja a hazai turizmus versenyképességének növelése. Jelenleg az összes hazai szálláshely-szolgáltató továbbítja statisztikai adatait az NTAK-ba, 2023. július 1-jétől pedig minden online pénztárgépet használó hazai vendéglátó üzlet és turisztikai attrakció üzemeltetője is megkezdi a szoftveres adatszolgáltatást. A bővítéssel teljessé válik a hazai turizmus digitalizálása. Az Európában egyedülálló döntéstámogató rendszer segítségével valós időben válnak láthatóvá az ország összes turisztikai szolgáltatójának statisztikai mutatói. Az NTAK által biztosított információk nagymértékben növelik az adatalapú ágazatirányítás hatékonyságát, hozzájárulva ezzel a vállalkozások versenyképességének erősödéséhez is.
További információ: info.ntak.hu