Aki felett eljárt az idő… élet egy öreg kutyával
Aki felett eljárt az idő… élet egy öreg kutyával
(x) Ha van valami, amit egy gazdi sem szeret a saját kutyájával kapcsolatban az az, hogy túlságosan rövid időt kapott itt a Földön. Hisz egyik nap még egy édes kis babakutya, utána játékos kölyök, majd ereje teljében lévő felnőtt, és mire kettőt pislogunk már egy ősz pofijú aggastyán válik belőle.
Az idős kor pedig négylábú barátainkat is megviselheti, de megfelelő gondoskodással akár évekkel is meghosszabbítható az eb élete, így több közös idő jut neki a gazdival.
Ez a gondoskodás magába foglalja a rendszeres orvosi ellenőrzéseket, ha kell akkor kezeléseket, a megfelelő étrendet (például a Petguru Panzi tápjai közül a senior változatokat), és persze az egyéb igényeknek való megfelelést.
Mikor jelenthetjük ki, hogy egy kutya idős?
A kutyák várható életkora a testméretüktől függően változik. A kistestű fajták általában akár kétszer olyan hosszú ideig is boldogíthatják gazdáikat, mint a hatalmas termetű ebek.
De nézzünk pár számot:
- Az 1 és 10 kg súlyú közötti “apróságok” 10-17 évig is elélnek, így ők 10 éves kortól számítanak öregnek.
- A közepes termetű (10 és 30 kg között) kutyusok életkora 8-14 év között van, így őket 8 éves kor felett tekintjük idősnek.
- A nagytestű (30-45 kg) ebek 7-13 év közötti életkorra számíthatnak, tehát 7-8 éves kor körül már öregnek tekinthetjük őket.
- Az óriás, 45 kg feletti kutyusok vannak ebből a szempontból a legrosszabb helyzetben, hiszek ők mindössze 6-10 évet tölthetnek a gazdájukkal, így akár már 5-6 évesen is idősnek számítanak.
Miből veheted észre, hogy kutyusod “nyugdíjas” korba lépett?
Ne feledd, hogy a biológiai kor mindig csak az egyik tényező, ezenkívül számos más jel is árulkodik arról, hogy kedvenced idősödik, és az minden állatnál változó, hogy ezek mikor és milyen mértékben jelentkeznek.
Az egyik legszembetűnőbb az, hogy a kutya aktivitása csökken. Már nem tudsz vele órákon át apportírozósat játszani, mint régen, mert néhány kör után kifullad és lefekszik. Alvás után nehezebben tápászkodik fel, hisz az ízületei már nem olyan rugalmasak.
Különösen a nagy- és óriás testű ebekre jellemzőek a mozgásszervi panaszok, amik idővel olyan súlyossá válhatnak, hogy a kutya számára minden mozdulat megterhelő. Az aktivitás csökkenésével párhuzamosan viszont egyre többet alszik.
Egy másik árulkodó jel, hogy gyakrabban kell kiengedned, hogy elvégezze a dolgát, mert már az anyagcseréje sem a régi. És persze ne feledkezzünk meg a külső változásokról sem: a bundája fakóbbá válik, és megjelennek benne az ősz szálak, különösen a pofiján.
Az öreg ebek egészsége
Az idős kutyáknál sajnos gyakoriak a különféle betegségek: lehetnek vesegondjaik, májbetegség, kialakulhatnak rákos daganatok, süketség, vakság, inkontinencia, a már említett ízületi problémák, és mentálisan is leépülhet, hisz őket is érintheti a demencia.
Ezek többsége sajnos nem gyógyítható, maximum kezelhető és az állapotromlás lassítható. Megfelelő állatorvosi kontroll mellett azonban még ilyen egészségügyi gondokkal is éveket élhet kedvenced, így késleltetheted egy kicsit azt a pillanatot, amikor át kell őt engedned a szivárványhídon.