Nyereségességben az OTP sehol sem volt a versenytársakhoz képest tavaly, bezárják a letenyei bankfiókot is
Nyereségességben az OTP sehol sem volt a versenytársakhoz képest tavaly, bezárják a letenyei bankfiókot is
Nyereségességben az OTP sehol sem volt a versenytársakhoz képest tavaly a jegybank Aranykönyve szerint, a Magyar Bankholding leányai, az Unicredit és a Raiffeisen szedték össze a magyarországi bankprofit legnagyobb hányadát - írja a Bank360.hu.
Ha tippelni kellene, valószínűleg kevesen találnák el, tavaly melyik magyarországi bank érte el a legnagyobb nyereséget. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) most publikált Aranykönyvében igazán meglepő számok szerepelnek ezzel kapcsolatban.
A csoportszinten mért profitban persze az OTP Bank vezet, de a 355,5 milliárd forintos nettó tárgyévi eredményben a külföldi leánycégek nyeresége is benne van. A csoport szintű számok alapján a második helyen a Magyar Bankholding áll, az MKB Bank révén több mint 98 milliárd, a Takarék csoport által pedig további bő 10 milliárd forintos nyereséggel.
A bronzérmet az UniCredit csoport vittek el nem egészen 85 milliárd forintos eredménye - írja a Bank360.hu.
(A letenyei OTP bankfiókot október 2-től bezárják, összevonják a nagykanizsai Király utcai bankfiókkal)
A nem csoportszintű adatoknál vaskos meglepetés történt tavaly. A rendszerint legnyereségesebb OTP Bank mindössze 6,6 milliárd forintos nettó eredménnyel zárta az évet. Az OTP Jelzálogbank 9,7 milliárd forintos veszteséget ért el, a csoporthoz tartozó lakástakarékpénztár szépített valamicskét a számokon majdnem 3,3 milliárd forintos nyereségével. Az OTP szerény eredményének egyik fő oka egy hatalmas - 205 milliárd forintos - értékvesztésre és kockázati költségekre félretett céltartalék lehetett, amit valószínűleg nagyrészt az orosz-ukrán háború miatt képeztek meg.
Unicredit, MBH, Raiffeisen a profitlista tetején
A legnyereségesebb magyar bank tavaly az Unicredit volt, 88 milliárd forintos nettó eredménnyel, a csoport jelzálogbankja ezen felül 660 millió forint profitot ért el. Az ezüstérmet a Raiffeisen zsebelte be több mint 72 milliárd forintos nyereségével. A harmadik helyen a K&H áll 67 milliárddal.
Ha viszont az egy csoporthoz tartozó hitelintézeteket együtt számolta volna az MNB, a Magyar Bankholding került volna fel a dobogó második helyére. A tavaly márciusban a Budapest Bankkal egyesített MKB Bank ugyanis több mint 64,6 milliárd, a Takarékbank pedig 25,5 milliárd forintos nyereséget termelt. A Takarék Jelzálogbank ezen felül 1,8 milliárd forintos profittal zárta 2022-t, egyedül az MTB Magyar Takarékszövetkezeti Banknál mutattak ki 6 milliárdos mínuszt.
A nagybankok közül hasonló eredményt ért el a CIB és az Erste. A CIB Bank nettó profitja 38,2 milliárd forint lett, az Erstéé 37,5 milliárd, de az Erste csoport jelzálogbankja és lakás-takarékpénztára ezen felül további egymilliárd, illetve 2 milliárd forintnyi nyereséget ért el. Az olyan kisebb közepes bankok, mint a Gránit vagy a Magnet is sokkal nyereségesebbek lettek tavaly, mint az OTP. A Gránit Bank a jegybanki adatsor szerint 11,2 milliárd, a Magnet 18,6 milliárd forintos eredménnyel zárta az évet.