Fő tartalom átugrása

Árcsúszda: egyes termékek olcsóbbak lettek, mások tovább drágultak

2025. július 08.
Letenye Média

Árcsúszda: egyes termékek olcsóbbak lettek, mások tovább drágultak

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint 2025. júniusában a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg az előző év azonos hónapjának szintjét, míg májushoz képest csupán 0,1 százalékos volt a drágulás. Az adatok azt jelzik, hogy az infláció további lassulása folytatódik, ugyanakkor egyes termékcsoportokban továbbra is jelentős eltérések tapasztalhatók.

tojas

Élelmiszerárak: vegyes kép, de a tojás, liszt és étolaj még mindig drága

Az élelmiszerek ára éves összevetésben átlagosan 6,2 százalékkal nőtt – ha a vendéglátási szolgáltatásokat nem számítjuk, akkor 4,9 százalékos volt a drágulás. Kiemelkedően emelkedett a tojás (26,0%), a liszt (24,4%) és az étolaj (22,2%) ára. Jelentős volt még a kávé (20,3%) és a csokoládé, kakaó (19,6%) áremelkedése is.

Ugyanakkor néhány terméknél csökkenés is megfigyelhető: a margarin 31,2, a tejtermékek 7,2, a párizsi és kolbász 6,9, a sertéshús pedig 2,0 százalékkal lett olcsóbb.

Lakossági energiaköltségek: tovább nőnek a terhek

A háztartási energia ára összességében 8,6 százalékkal emelkedett, ezen belül a vezetékes gáz ára 18,4, a palackos gázé pedig 5,8 százalékkal nőtt. Ez a szegmens továbbra is komoly terhet ró a háztartásokra, különösen a fűtési szezonra készülve.

Szolgáltatások és tartós cikkek: folytatódó drágulás

A szolgáltatások ára éves szinten 5,4 százalékkal nőtt. A legnagyobb emelkedés a postai szolgáltatásoknál (11,3%), a testápolási szolgáltatásoknál (10,1%), valamint a lakásjavítás és -karbantartás területén (9,8%) volt megfigyelhető.

A tartós fogyasztási cikkek ára 2,6 százalékkal emelkedett. Különösen jelentős drágulás történt az ékszereknél (23,8%), de a szobabútorok (4,6%) és az új autók (3,7%) ára is nőtt.

Havi változások: stagnáló infláció, néhány visszaeső élelmiszerár

Májushoz képest az élelmiszerárak csak 0,1 százalékkal emelkedtek, sőt, néhány termék ára csökkent: az étolaj 2,4, a tojás 1,8, a margarin és az üdítők 1,2-1,2 százalékkal lettek olcsóbbak. A baromfihús és a péksütemények ára viszont emelkedett.

A hónap legnagyobb drágulása a háztartási energia terén történt: 0,7 százalékkal nőtt, ezen belül a vezetékes gáz 1,4 százalékkal drágult. A szolgáltatások 0,6 százalékos havi emelkedésében az üdülési szolgáltatások (3,7%) és a kulturális belépők (2,3%) emelkedése játszott fő szerepet.

Kapcsolódó

Tojás, étolaj, liszt: ismét drágultak az alapélelmiszerek


Kapcsolódó cikkek

Hírstart friss hírek