Milyen szerves trágyát érdemes használni?
Milyen szerves trágyát érdemes használni?
(x) Ahhoz, hogy egészségesen tudjanak fejlődni a növények, megfelelő környezetet kell biztosítani számukra. Ebbe beletartozik az is, hogy lehetővé kell tennünk számukra a kellő mennyiségű tápanyag felvételét.
A talajok biológiai, kémiai tulajdonságait hatékonyan lehet javítani szerves trágya használatával. Ha így cselekszünk, akkor a műtrágyák tápanyagait is jobban tudják hasznosítani a növények.
Önmagában a műtrágyázás nem elegendő
Nagy az egyetértés az agrár szakmán belül arról, hogy kizárólag műtrágya használatával nem lehet fenntarthatóan gazdálkodni. Mindenképpen szükség van arra, hogy szerves trágyát is kijuttassunk, máskülönben a növények nem fognak elegendő tápanyaghoz jutni. A szerves trágyák segítségével gazdagítani lehet a talajéletet.
Milyen módokon juttathatunk ki szerves trágyát?
Alapvetően három módon van erre lehetőség. A hagyományos megoldás az istállótrágya használata, de szóba jöhet a komposzt vagy a pelletált szerves trágya alkalmazása is.
Míg az istállótrágyának 17,5 százalékos a szárazanyag-tartalma, ezzel szemben a modern pelletált szerves trágyák esetén ez az érték 80-90 százalék körül alakul. Ez azért jó hír, mert az utóbbi megoldás preferálása esetén nagyjából százszor kisebb mennyiségű szerves trágya kijuttatására van szükség.
A Gazdadiszkont kínálatában számos olyan pelletált szerves trágya található, amely garantáltan nem tartalmaz gyommagot, továbbá fertőzésmentes. Ennek köszönhetően akár a konyhakertben, akár mezőgazdasági körülmények között bátran bevethetők ezek a készítmények.
Milyen szerves trágyát válasszunk?
Az üzletekben kapható különféle szerves trágyák között a fő eltérés három paraméter tekintetében mutatkozik meg. Ez nem más, mint a szárazanyag-tartalom, a szervesanyag-tartalom, valamint a hőkezelés hőmérséklete.
Egyes termékek akár 90 százalékos szárazanyag-tartalommal és 80%-os szervesanyag-tartalommal bírnak. Vannak azonban a piacon olyan készítmények is, amelyek esetén ez az érték 40, illetve 50 százalék körül alakul. Éppen ezért egyáltalán nem mindegy, hogy mi mellett tesszük le a voksunkat. A szárazanyagban bővelkedő szerves trágya használata esetén jóval kevesebb mennyiséggel is remek hatásfokot lehet elérni.
Amennyiben a hőkezelés 70 Celsius-fokon történik, akkor az két okból is előnyös. Így ugyanis a talaj számára létfontosságú hasznos baktériumok életben maradnak, addig a patogén gombák ezzel szemben kimúlnak. Ha túl magas hőmérsékleten történik a pelletált szerves trágya hőkezelése, akkor a jótékony mikroorganizmusok is elpusztulnak.
Ezért fontosak a hasznos baktériumok
A hasznos mikroorganizmusok több pozitív hatással is rendelkeznek. Többek között mobilizálják, oldhatóvá teszik a talajban lévő tápanyagokat. Ezenfelül lebontják a szerves anyagokat, továbbá oldhatóvá teszik a foszfort. Megkötik a nitrogént és védik a növények gyökereit.
A megfelelő minőségű pelletált szerves trágyával javíthatjuk a talajéletet és a talajok fizikai, kémiai szerkezetét egyaránt.