Évről évre egyre súlyosabb az aszály
Évről évre egyre súlyosabb az aszály
(x) Mind a gazdák, mind a hobbikert-tulajdonosok azt tapasztalhatják évek óta, hogy nem múlik el úgy nyári szezon, hogy ne kelljen az aszállyal megküzdeni. Erről sokat hallhatunk a hírekben is. A növények megfelelő fejlődéséhez az elegendő tápanyagok és hő mellett vízre is rendkívül nagy szükség van.
Az aszályos időszak leküzdésére az egyedüli módszer, ha a talaj megfelelő nedvességtartalmát folyamatosan fenn tudjuk tartani. Ehhez pedig több hatékony módszer is a rendelkezésünkre áll. Az AKC Kertészeti Szakáruház mulcs kínálata nagyban megkönnyíti a küzdelmet a talaj kiszáradása és a gyomok elleni harcban a kertekben.
Hogyan vehető fel a küzdelem az aszály ellen?
Megfelelő vízgazdálkodással. A globális felmelegedés következményeként melegednek a telek, kevesebb a csapadék, amit elraktározhatnának a termőföldek. A csapadék kiszámíthatatlanul, sokszor özönvízszerűen érkezik.
Magyarország a vizek országa, szokták mondani. Arról viszont évtizedek óta elfeledkeznek, hogy a hazánkon átfolyó nagy mennyiségű átmenő vizet valahogyan el kellene tárolni az aszályos időszakok idejére. Így a nagyobb, aszályosabb területeken a gazdálkodók védettek lennének a nyári időszakban.
A kisebb gazdaságok, hobbikertek esetében megoldható a talaj szükséges nedvességtartalmának fenntartása. Talajtakarással, azaz mulcsozással, valamint a gravitációs öntözőrendszerek kiépítése révén.
Talajtakarás
Egy 5-10 cm-es vastagságú talajtakarás, másnéven mulcsozás meggátolja a talaj kiszáradását a hőszabályozás és a párolgás csökkentése által. Ráadásul segít a gyomok elleni küzdelemben megakadályozva a nem kívánatos magok kikelését.
Remek talajtakaró lehet a széna, szalma, kerti zöldhulladék vagy a savanyú talajt kedvelő növényekhez a fakéreg, faforgács.
Csepegtetős öntözés előnyei
A csepegtető öntözőrendszer kiépítése pénzt, időt és energiát spórol meg a használójának. Ezen előnyei miatt az üvegházak, kertészetek és gyümölcsösök mellett a háztáji gazdaságokban is egyre elterjedtebbé vált. A talaj megfelelő nedvességtartalmának megléte esetén a növény gyökerei mélyebbre tudnak nyúlni, védettebbé válnak a szárazsággal szemben.
A billenőfejes vagy slagos öntözéssel ellentétben a csepegtetés kizárólag a gyökérzónában nedvesíti a talajt, így a nedvesség egyre mélyebb rétegekbe juthat el, jobb lesz általa a növény tápanyagfelvétele. Öntözéskor nincs erős vízsugár, ami kimosná a gyökereket, nem tömöríti össze a talajt, és nem perzseli meg a leveleket sem. Nem veri fel a gombaspórákat, amik növényi betegségeket okozhatnak és minimalizálható általa a párolgási veszteség is.
A csepegtető szalagos rendszer kiépítése egyszerű, gazdaságos megoldás. A terület méretéhez megfelelő víztároló edényre és megfelelő hosszúságú szalagra, csatlakozókra lesz szükség. A tároló edényt érdemes esővízgyűjtőként is használni.
A gravitációs öntözés remek opció olyan helyeken, ahol nincs áram- és vízvételi lehetőség. Amennyiben szeretné legyőzni az aszályos időszakokat, keresse fel a cég webáruházát, és állítsa össze csepegtető szalagos öntözőrendszerét!