Új lendületet kapott az egészségügy, ez meglátszik az álláspiacon is!
Új lendületet kapott az egészségügy, ez meglátszik az álláspiacon is!
(x) Az elmúlt időszakban több hír is napvilágot látott az egészségügy megújulásáról. Béremelésekről, intézményi fejlesztésekről és létszámnövekedési tervekről számoltak be az illetékesek, emellett a magánegészségügyi szektor is aktív munkaerő-toborzásba kezdett.
Látható, hogy az ágazat egyre több és jobb lehetőséget kínál mind a pályakezdők, mind a pályamódosítók, mind pedig a tapasztalt szakemberek számára.
Hol lehet megtalálni az egészségügyi állásokat?
Az egészségügyi álláslehetőségeket leggyakrabban az állásportálokon, mint például a szolnokallas.hu website oldalán lehet elérni. Itt megtalálhatók a kórházak, klinikák rendelőintézetek és a magánegészségügyi szolgáltatók szabad pozíciói.
Az állások leírásánál szerepel, hogy milyen végzettség szükséges hozzá, például OKJ-s egészségügyi asszisztens, ápolói diploma, mentőápolói szakképesítés vagy egyéb szakmai végzettség. Ezenkívül azt is megtalálhatjuk, hogy szükséges-e tapasztalat, vagy hogy milyen munkarendben történik a foglalkoztatás.
Milyen szakembereket keres az egészségügy?
A kórházak jellemzően ápolókat keresnek, akik 12 órás műszakban tudnak dolgozni. Szintén nagy igény van a műtőssegédekre és orvosokra. A házi betegápolásban is több nyitott álláshelyet találhatunk, jellemzően szakképzett betegápolókat keresnek az idős emberek házi ápolásához.
A vérvételi helyek vérvevő asszisztenseket, adminisztrátorokat, orvosokat keresnek. A Magyar Mentőszolgálat folyamatosan keres mentőtiszteket, mentőápolókat és mentésirányítókat. A védőnői pozíció betöltéséhez főiskolai vagy egyetemi szintű egészségügyi végzettséget várnak el.
A magánegészségügyben a leggyakoribb munkaerőhiány recepciósokból, asszisztensekből, képalkotó diagnosztikai asszisztensekből és fizioterapeutákból van. Itt nagyon fontos, hogy a személyes kompetenciák, mint például a kedvesség, precizitás, digitális jártasság is számít, majdnem annyira, mint a megfelelő szakképzettség.
Milyen végzettség kell az egyes munkakörökhöz?
Az egészségügyben többszintű képzettséggel is el lehet helyezkedni. A legalapvetőbb képzettség az egészségügyi asszisztens vagy ápoló, ez a végzettség szakképző centrumokban szerezhető meg.
Felsőfokú végzettséget igényel a dietetikus, gyógytornász, mentálhigiénikus, pszichológus, a diplomás ápoló és az orvosi állások is. Egyes állásokhoz elegendő az alapképzés, más esetekben azonban mesterképzés vagy osztatlan képzés és szakorvosi képzés és szakvizsga is szükséges.
Aki érdeklődik az egészségügy egy-egy területe iránt, érdemes utánajárni annak, hogy pontosan milyen végzettségre van hozzá szükség és azt mely intézményekben lehet megszerezni.
A hírek szerint az egészségügyben további fejlesztések várhatók. Nagyobb hangsúlyt kap a humánerőforrás biztosítása, képzési és célzott támogatások várhatók, ez pedig megnyithatja az utat a fiatalok és a pályát váltók előtt is, ha valaki stabil, emberközpontú és megbecsült munkát keres.