Mik a diákmunka szabályai?
Mik a diákmunka szabályai?
(x) A diákmunka egy igen széles körben elterjedt lehetőség, de szabályozva van, hogy ki és mit vállalhat el. Nem mindegy, hogy hány évesek vagyunk, mennyit keresünk, és mivel akarunk foglalkozni. A törvény ezeket mind szabályzatba foglalta, így mielőtt diákmunkát vállalunk, érdemes ezekkel tisztában lenni.
De vajon mik a fiatal munkavállalók speciális foglalkoztatási szabályai? Némelyiket a híradásokból is ismerhetjük, de ebben a cikkben részletesebben is áttekintjük őket!
Alapvető előírások
Az első és legfontosabb, hogy 18 éves kor alatt a diákok csak és kizárólag szülői engedéllyel dolgozhatnak. 15 éves kor felett iskolaszünetekben, 16 éves kor felett pedig az oktatási kötelezettséget nem befolyásoló időtartamban vállalhatnak munkát, akár egész évben.
18 év alatt maximum napi 8 órában foglalkoztathatóak, ebbe nem tartozik bele az éjszakai munkavégzés, emellett fontos a napi 12 óra pihenőidő. Ez a weblink olyan lehetőségeket tartalmaz, amelyek ezeknek az előírásoknak bőven eleget tesznek. A szegedallas.hu mindenkinek segít, aki pénzt szeretne keresni.
18 éves kor felett azonban azok a fiatalok, akik aktív tanulmányi jogviszonnyal rendelkeznek, azoknak nem kell szülői engedélyt kérniük. Mindegyik esetben kelleni fog az adóazonosító jel, ha ezzel a diák nem rendelkezik, akkor nem foglalkoztatható.
A fizetési elvárások és szabályok
Ezek mindig változnak. 2022-től a 25 év alatti fiataloknak nem kell személyi jövedelemadót fizetnük, ami persze a diákmunkásokra is igaz. Ezzel kapcsolatban viszont nincs semmi teendőnk, hiszen a kedvezmény automatikusan jár mindenkinek, aki még nem töltötte be a 25. életévét. Az adókedvezmény a tárgyévet megelőző július hónapban érvényben lévő bruttó átlagkereset szintjéig érvényesíthető. Ez tehát folyamatosan változik.
Hozzá kell tenni, hogy a diákmunkát korábban sem terhelte SZJA, tehát aki korábban jogviszonnyal rendelkezett, az a teljes munkabérét megkapta. Más kérdés, hogy mire elég egy diákfizetés. Míg felnőttként gondoskodni kell a rezsiről, a lakhatásról, a biztosításokról, az autóról és még sorolhatnánk, addig 18 éves kor alatt ezekkel aligha kell foglalkozni. Amit tehát megkeresünk, az mind a miénk.
Iskolaszövetkezeten keresztüli munkavállalás
A foglalkoztatási forma egyik fő pozitívuma, hogy a munkaerő létszámát bármikor meg lehet változtatni. Tehát könnyen hozzá lehet igazítani a cég igényeihez, ami főleg a szezonális munkák esetén fontos szempont. Amikor a vállalatoknál nyári szabadságon vannak az emberek, akkor nagy szükség lehet azokra a fiatalokra, akik ilyenkor hajlandóak besegíteni a kiszolgálásba, papírmunkába, fizikai munkába.
Az biztos, hogy a diákok foglalkoztatása minden másnál költséghatékonyabb megoldás, ezért szeretik a cégek ezt az opciót választani. Érdemes tehát rendszeresen nézelődni a munkalehetőségek között, hiszen így előfordulhat, hogy bekerülünk egy olyan helyre, amire régóta vágytunk. Tapasztalatot szerezhetünk, ami jól jöhet a későbbiekben, emellett pénzt kereshetünk, amiből új telefont, számítógépet vagy akár egy használt autót is vásárolhatunk.