Scoliosis, avagy a gerincferdülés tünetei és okai
Scoliosis, avagy a gerincferdülés tünetei és okai
(x) Egyre több gyermeknél, tinédzsernél és fiatalnál diagnosztizálnak gerincferdülést. Tény, hogy lehet gerincferdülésünk, miközben nem érzünk kellemetlenséget vagy problémát. Súlyosabb gerincferdülés esetén viszont érezhető a fájdalom, de egy sor következmény is lehet az egész csont- és ízületi rendszerre, még a belső szervek – például a szív és a tüdő – helyes működésére is.
A gerincferdülést a gerinc oldalirányú görbülete jellemzi. Ez az állapot a gerinc bármely részét érintheti, de a leginkább érintett területek az ágyéki vagy a mellkas, aminek természetes kezeléséről bővebben olvashatsz a https://gyor.mozgasklinika.hu/gyogytorna oldalon.
Általánosságban elmondható, hogy a gyermekek és serdülők gerincferdülése nem igényel kezelést, hanem a gyermek növekedésével vagy a folyamatos sportolás, valamint a gerinc- és hasizmok erősítésével korrigálhatja magát. Egyes esetekben azonban a gerincferdülés fizioterápiát, vagy nagyon ritkán akár műtétet is igényelhet.
A gerincferdülésben szenvedő személy prognózisa attól függően változik, hogy milyen korán diagnosztizálják és kezelik a problémát. Ha a görbület alakja hasonló az S betűhöz, akkor a helyzet is súlyosabb!
(Fotó: Freepik)
Mi az a gerincferdülés?
A gerincferdülés az az állapot, amikor a gerincet a „C” vagy az „S” betű alakjára görbíti. A legtöbb szakértő úgy véli, hogy a gerincferdülésnek három kategóriája van.
- Idiopátiás – a leggyakoribb típus. Az ok ismeretlen, vagy nincs egyetlen tényező, amely hozzájárulna a betegség kialakulásához;
- Veleszületett;
- Neuromuszkuláris;
A gerincferdülés okai
A gerincferdülés bármely életkorban előfordulhat, de gyakoribb 10-15 éves korban. Még az orvosok sem mindig tudják, mi váltja ki a gerincferdülést, de úgy tűnik, hogy az örökletes tényező fontos szerepet játszik.
Ritkábban a gerincferdülést a következők okozhatják:
- születési rendellenességek – veleszületett gerincferdülés, a gerinc csontjai nem megfelelően alakulnak ki az anyaméhben;
- bizonyos neuromuszkuláris állapotok – például agyi bénulás vagy izomdisztrófia;
- a gerinc elhasználódása az életkorral (degeneratív gerincferdülés) – idősebb felnőtteket érint;
- gerinc sérülései;
A scoliosis kockázati tényezői általában a következőek:
- életkor – a jelek és tünetek általában serdülőkorban kezdődnek;
- nem – bár mind a fiúkban, mind a lányokban azonos mértékben alakul ki enyhe gerincferdülés, a lányoknál nagyobb a kockázata annak, hogy ez a görbület súlyosbodik és kezelést igényel;
A scoliosis jelei és tünetei a következők lehetnek:
- a fej kissé oldalra van fordítva;
- a bordaív nem szimmetrikus – az egyik oldali bordák magasabbak, mint a másik oldalon;
- az egyik csípő magasabban van, mint a másik;
- az egyik váll magasabban van, mint a másik;
- a betegnek az egyik oldalra dőlt testtartása van;
- a lábak nem egyforma hosszúak;
Mikor kell szakemberhez fordulni?
A szakorvos először fizikális vizsgálatot végez, amely során fel kell állni, majd lehajolni, hogy megnézze, hogy a bordaív egyik oldala kiemelkedőbb-e, mint a másik. Az orvos neurológiai vizsgálatot is végezhet a következők ellenőrzésére: izomgyengeség, zsibbadás, kóros reflexek. A képalkotó vizsgálatok, például a röntgensugarak megerősíthetik a gerincferdülés diagnózisát, és feltárhatják a gerinc görbületének súlyosságát. Az ultrahang egy másik lehetőség, bár lehet, hogy kevésbé pontos a súlyosság meghatározásában.
A scoliosis enyhe formájával diagnosztizált gyermekek általában nem igényelnek kezelést. Ha viszont szükség esetén nem kezelik, a gerincferdülés súlyosbodhat, és súlyos fizikai és érzelmi szövődményekhez vezethet. Súlyos gerincferdülés, ahol a görbület meghaladja az 50 fokot, a gerinc elfordulását okozhatja, ami csökkent tüdőkapacitáshoz és szívproblémákhoz vezethet. Időben történő kezelése által viszont elkerülhető a komoly orvosi beavatkozás, és gyógytornával is sikeresen korrigálható a probléma gyökere!