Melyik kézen, melyik ujjon kell hordani a karikagyűrűt?
Melyik kézen, melyik ujjon kell hordani a karikagyűrűt?
(x) A karikagyűrű két ember kapcsolatának, erős szövetségének, házasságának jelképe, és mint ilyen, kiválasztása fontos momentum a pár életében.
Döntés előtt érdemes átgondolni a viselési és kiválasztási szokásokat, amelyek követhetik a tradíciókat vagy eltérhetnek tőlük. Miért kerül a bal kéz gyűrűs ujjára az eljegyzési és a jobb kézre a karikagyűrű? Még ha határozott elképzelései is vannak, érdekességképpen érdemes elolvasni, hogyan alakultak ki ezek a szokások. Tartson velünk!
Honnan ered a karikagyűrű-viselés szokása?
Bár a karikagyűrűk már az ókori Egyiptomban is az örök szerelem jelképei voltak, hosszú időre feledésbe merültek. Hazánkban sokáig a jegykendő számított a komoly szándék kifejezőjének, a szív formájú ezüstgyűrűk csak az 1800-as években vették át a helyét. Ma pedig már ízlésünk szerint tervezhetünk egyedi gyűrűpárt: a Moni’s Diamond prémium karikagyűrűinek mindegyike egyedi és megismételhetetlen, akárcsak a szerelmi történet, amelyet képvisel.
Régen szokás volt több udvarlótól is gyűrűt kapni, amelyeket viselhetett is a lány, de a legkomolyabb szándékot az aranygyűrű fejezte ki, és aki ilyet viselt, azt „elgyűrűzött” lánynak nevezték.
A korabeli szokások szerint a vőlegény gyűrűt vitt a menyasszonynak, aki viszonzásul kendőt adott, majd mindketten vettek egymásnak gyűrűt is, ezt jellemzően a férj fizette. Külön eljegyzési gyűrű nem volt, közösen választottak karikagyűrűt a lánykérés után. Ma viszont a férfi jellemzően három gyűrűt vásárol, kettőt szíve hölgyének, egyet magának.
Az örökkévalóság szimbóluma
Az önmagába visszatérő karika az örökkévalóság, a teljesség, a karikagyűrű a véget nem érő szerelem jelképe. Viselése az ókori Egyiptomból származik, eleinte kenderből készült. A legenda szerint egy fáraó ajándékozott három karikát formáló gyűrűt a kedvesének szerelme jeléül. Ezt a szokást átvették a rómaiak, viszont ők bronzból, vasból készítették.
A kizárólag hölgyek által viselt jegygyűrű a 13. században vált elterjedtté, igaz, később már mindkét fél viselte.
Karika- vagy jegygyűrű?
A karikagyűrű és a jegygyűrű elnevezés ugyanarra az ékszerre használatos, de nem azonos az eljegyzési gyűrűvel. A karika- vagy jegygyűrűt a házasság alkalmával adják egymásnak a felek a “nagy napon”. Az pedig a párok döntése, hogy lánykéréskor a vőlegény vásárol-e külön gyűrűt, vagyis eljegyzési gyűrűt a menyasszonynak, vagy a karikagyűrűt húzza a bal keze gyűrűsujjára. Ez az esküvő napján átkerül a jobb kéz gyűrűsujjára, jelezve a kapcsolat véglegességét.
Az ókori legendák szerint a bal kéz negyedik ujjától egy véna vezet egyenesen a szívig, ezért jelképezi ez az ujj a szerelmet.
Jó hír, hogy ma már nemcsak választhatjuk az óriás kínálatból az eljegyzési és a karikagyűrűket, hanem meg is tervezhetjük egyedi igények szerint: az arany színe, a karikagyűrű profilja, szélessége, felülete, a gyémántok száma és mérete mind egyedileg választható - számtalan lehetőség áll rendelkezésre, hogy a karikagyűrű ne csak az életre szóló igent, de minden pár egyedi szerelmi történetét is szimbolizálja. A Moni’s Diamond ékszerszakértői egy évtized tapasztalatával segítenek a döntésben, hogy exkluzív környezetben, a legmagasabb minőséget képviselő márkák kínálatából válogathasson.