319 ezer forint lesz az átlagnyugdíj Horvátországban
319 ezer forint lesz az átlagnyugdíj Horvátországban
A horvát parlament pénteken elfogadta az új nyugdíjbiztosítási törvényt, amely szerint a kormány mandátumának végéig a jelenlegi 645 euróról 800 euróra (mintegy 257 ezer forintról 319 ezer forintra) emeli az átlagnyugdíjat, továbbá 13. havi nyugdíjat vezet be - közölte a horvát közszolgálati rádió.
A 13. havi nyugdíj szolgálati időhöz kötött. A kabinet októberben határozza meg az azt az összeget, amelyet majd beszoroznak a szolgálatban töltött nyugdíjra jogosító évek számával.
Új képletet is alkalmaznak a nyugdíjak kiszámolásához: 85 százalékban az átlagos bruttó bérnövekedést, 25 százalékban pedig a megélhetési költségek átlagos emelkedését veszik figyelembe a kedvezőbb tényező javára, attól függően, hogy a bérek vagy a megélhetési költségek nőnek nagyobb mértékben.
Az anyák minden született vagy örökbefogadott gyermek után 12 hónap szolgálati időt kapnak a korábbi hat hónap helyett, ami gyermekenként körülbelül háromszázalékos juttatásnövekedést jelent.
2026. január 1-jétől eltörlik a korai nyugdíjazás büntetését azok számára, akik betöltötték a 70. életévüket, ami átlagosan 60 euróval növeli majd a jogosultak nyugdíját.
A nyugdíjasok teljes munkaidőben dolgozhatnak, és eközben megkaphatják nyugdíjuk 50 százalékát, valamint a kisiparosok is dolgozhatnak 65 éves koruk után, és szintén megkaphatják nyugdíjuk 50 százalékát. A rokkantsági nyugdíj folyósítása mellett a jogosultak napi három és fél órát dolgozhatnak.
Annak érdekében, hogy a kormány ösztönözze azokat, akik tovább szeretnének maradni a munka világában, a törvény újradefiniálja a későbbi nyugdíjba vonulásért járó bónuszt, amely így kizárólag az életkorhoz, és nem a betöltött nyugdíjévekhez kapcsolódik majd.
A törvény a legalacsonyabb nyugdíjakat is kiigazítja, amelyek körülbelül három százalékkal emelkednek, valamint átlagosan 75 euróval növeli a rokkantsági nyugdíjat.